Conf. Univ. Dr. Bogdan Tulbure

Bogdan Tudor Tulbure este conferențiar la Departamentul de Psihologie, Universitatea de Vest din Timișoara (RO). A obținut titlul de doctor în psihologie la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, unde a efectuat și un program de cercetare post-doctorală (2010-2012). În perioada studiilor doctorale a beneficiat de o bursă Fulbright la Univeristy of Virginia, SUA (2007-2008), iar în perioada studiilor post-doctorale a efectuat un stagiu de cercetare la Linkoping University, Suedia (Februarie-Martie 2012). Unul dintre obiectivele principale ale dl. Bogdan Tulbure este să contribuie la progresul practicilor terapeutice susținute empiric. Bogdan Tulbure a efectuat cercetări privind procesarea informatiilor în anxietate, iar în ultimii ani interesele lui de cercetare s-au centrat pe testarea unor programe de intervenţie pentru anxietate și depresie folosind mijloacele moderne de acordare a asistenţei psihologice pe Internet (vezi Programele iSOFIE, PsiTOD, DEO, Aproape Perfect, PsiTAD, e-ACT, BRIO, Recovery).
Website: www.e-cbt.ro