Conf. Univ. Dr. Melinda DINCĂ

Conferențiar univ. dr. Melinda Dincă este este sociolog, cercetător și cadru didactic la Departamentul de Sociologie.

Activitate didactică - Cursuri:
Politici sociale, Sociologia identității, Tehnici sociometrice în construirea echipelor de muncă – pentru studenții de la programele de studiu ale Departamentului de Sociologie, Universitatea de Vest din Timișoara
Coordonează activități internaționale de învățare și dezvoltare a competențelor transversale și profesionale:
International Summer School in Social Anthropology UniFR-UVT – ISSSA – pentru studenți de la Universitatea de Vest din Timișoara (România) și Université de Fribourg (Elveția)
Classroom Laboratory NTNU-UVT Joint Course – pentru studenți de la Universitatea de Vest din Timișoara (România) și Norwegian University of Science and Technology (Norvegia)
Mobilități de predare:
University of Zadar, Croatia (2021); Klaipeda University, Lithuania (2019); Latvia University of Life Sciences and Technology, Latvia (2018, 2016); Çanakkale University, Turkey (2017); Aristotle University of Thessaloniki, Greece (2015); University of Ghent, Belgium (2014); Université de Fribourg, Switzerland (ISSSA: 2012-2019); Universidade da Coruña, Spain (2010)

CV complet - ro

Politici sociale
Identitate socială
Sociometrie și procese de grup
Învățarea bazată pe expriența de echipă în clase virtuale